چه کوروت‌ سوار باشید و چه پراید، اول و آخر وظیفه انتقال نیروی تولیدی پیشرانه خودرو شما برعهده یک بخش بسیار حساس و مهم و البته دور از دیدرس با نام کلاچ (Clutch) قرار دارد.

کلاچ به کار رفته در عموم خودروهای دنده دستی یا به اصطلاح مَنوآل (Manual) از دیدگاه فنی از نوع فیریکشن (Friction) یا اصطکاکی تک‌دیسک خشک است. همان‌طور که از تک‌تک این نام‌ها پیداست این نوع کلاچ دارای تنها یک صفحه است که نیرو را از طریق اصطکاک منتقل کرده و با پس دادن حرارت تولیدی به هوای محیط، خود را خنک می‌کند.

در خودروهای پیشرفته‌تر نظیر بسیاری از ابرخودروهای امروزی همین نوع سیستم کلاچ از دو دیسک و از جنس‌های متفاوت و قدرتمند‌تری چون سرامیک و یا فیبر‌کربن تشکیل می‌شود. در برخی از خودروهای دارای کاربری خاص نظیر خودروهای سنگین گاهی از سیستم خنک‌کاری روغنی برای خنک‌کردن کلاچ بهره می‌گیرند که در این صورت از آن با عنوان تک یا چند‌دیسکی روغنی یاد می‌شود.

معضلات کلاچ

بروز بسیاری از وقایع موجب ایجاد اختلال در عملکرد مجموعه کلاچ می‌شود. خرابی کلاچ نیز در دراز‌مدت می‌تواند آسیب‌دیدگی پیشرانه و مخصوصا جعبه دنده را به همراه داشته باشد و رانندگی را نیز برای شما زهر کند. آنچه در ادامه به معرفی آن می‌پردازیم رایج‌ترین دلایل خرابی مجموعه کلاچ است.

الف-تمام‌شدن دیسک کلاچ

شاید خنده‌دار به نظر برسد.اما دور از دیدرس بودن مجموعه کلاچ موجب می‌شود که به‌سادگی متوجه تمام‌شدن آن نشده و به‌موقع برای تعویض آن اقدام نکنید. جنس دیسک کلاچ‌ها معمولی شبیه به لنت ترمز است. با تمام‌شدن لنت کلاچ که وظیفه ایجاد اصطکاک با صفحه را برعهده دارد، انتقال نیرو ضعیف شده و دیسک بر صفحه ساییده می‌شود.

تنبل‌شدن خودرو، افت شدید توان شتاب‌گیری، ضعف در کشش در سربالایی‌ها و ایجاد سر و صدا از مهم‌ترین علائم تمام‌شدن دیسک کلاچ است. از آنجایی که تعویض دیسک مستلزم باز‌کردن کامل جعبه دنده است، زمانی که به هردلیلی مجموعه جعبه دنده را باز می‌کنند، به منظور کاهش هزینه‌های بعدی دیسک را نیز با نمونه‌‌های کاملا نو تعویض می‌کنند.

ادامه حرکت با دیسک تمام‌شده موجب خط افتادن و آسیب دیدن صفحه نیز می‌شود که وابسته به میزان و شدت آسیب‌دیدگی مالک را مجبور به تعویض آن نیز می‌کند. از آن گذشته تمام‌شدن دیسک موجب جا‌رفتن بد دنده‌ها می‌شود که با صدای قیژ سنگینی همراه است. بی‌توجهی نسبت به این موضوع می‌تواند خوردگی و یا به اصطلاح کچل‌شدن برنجی‌های جعبه دنده را به همراه داشته باشد که تعمیر مجدد آن هزینه‌بردار است.

ب-داغ‌شدن دیسک و صفحه

عملکرد کلاچ خودرو‌ها از نوع اصطکاکی است. اصطکاک نیز با خود حرارت بسیار زیاد به همراه دارد. با افزایش شدید اصطکاک میان دیسک و صفحه در دراز‌مدت نه‌تنها میزان مصرف صفحه کلاچ افزایش چشمگیری پیدا می‌کند.

بلکه داغ‌شدن دیسک و صفحه موجب کاهش شدید اما موقت اصطکاک میان دیسک و صفحه شده و انتقال نیرو را با مشکل مواجه می‌سازد؛ حتی تا جایی که خودرو دیگر کشش کافی برای عبور از یک شیب با زاویه زیاد را ندارد. این معضل خود را در نیم‌کلاچ کردن‌های طولانی و پیاپی در ترافیک‌های سنگین و در سربالایی‌ها به وضوح نشان می‌دهد و تنها راه حل آن پارک کردن و عدم استفاده از خودرو برای دقایقی است تا دیسک و صفحه رفته رفته خنک شده و حرارت خود را به محیط پس دهند.

در ابرخودروهای قدرتمندی چون فراری، کوروت، لامبورگینی و … این مشکل با استفاده از صفحه کلاچ‌های دوبل و یا صفحه کلاچ جنس سرامیک و فیبر کربن برطرف شده است چرا که هرچه داغ‌تر شوند اصطکاک بیشتری از خود به نمایش می‌گذارند.

ج-تاب برداشتن صفحه کلاچ

سرد شدن ناگهانی صفحه کلاچی که داغ بوده است، موجب ترک و یا تاب برداشتن صفحه می‌شود. این مشکل در خودروهای شاسی بلندی که مناسب آفرود هستند، بسیار رایج است چراکه ممکن است پس از عبور از یک سربالایی تند و پرفشار خودرو بلافاصله وارد گودال آب شود.

نفوذ ناگهانی آب (هر چند اندک) به گلدانی و پاشیدن آن بر صفحه موجب خنک شدن ناهمگون و ناگهانی آن و در نتیجه آن ترک و تاب برداشتن صفحه می‌شود. اگرچه این تاب و ترک به سادگی با چشم قابل تشخیص نیست‌ اما به دلیل برهم خوردن موازات دیسک با صفحه به دلیل تاب برداشتن و یا از دست رفتن سطح صاف و همگون صفحه به دلیل ترک برداشتن صفحه‌ هنگام نیم‌کلاچ کردن موجب پریدن و یا سرخوردن دیسک از روی صفحه می‌شود که ضربه‌های شدیدی بر مجموعه کلاچ و در نهایت کل اتاق خودرو وارد می‌کند و خودرو به اصطلاح جفتک می‌اندازد.

اگر چه این مشکل با رها شدن کامل پدال کلاچ و تماس کامل دیسک و صفحه موقتا برطرف می‌شود اما در سربالایی‌ها که زمان نیم‌کلاچ طولانی‌تر است زمان این ضربه‌ها طولانی‌تر شده و در نتیجه در دراز‌مدت آسیب آن بر مجموعه انتقال نیرو شدیدتر است.

د-برهم‌خوردن تنظیم کلاچ

سیستم عملکرد دوشاخه کلاچ که مسئول متصل و جدا کردن دیسک به و از صفحه است، در کل ۳ نوع مختلف دارد؛ ۲ نمونه رایج و قدیمی آن عملکرد سیمی و اهرمی (Linkage – لینکِج) است و نمونه امروزی‌تر آن عملکرد هیدرولیکی است.

در عملکرد نوع اهرمی تعدادی بازوی فلزی نیروی وارد بر پدال را به دوشاخه کلاچ منتقل کرده و عمل کلاچ‌گیری انجام می‌شود. در عملکرد نوع سیمی که استفاده از آن در موتورسیکلت‌ها بسیار رایج است، این کار با کشش یک رشته سیم فولادی درست همانند سیم پدال گاز انجام می‌شود.

از معایب این دو سیستم عملکرد کلاچ می‌‌توان به برهم خوردن تنظیم طول میله‌ها در نوع اهرم‌بندی ‌هنگام عبور از مسیرهای ناهموار (مخصوصا در خودروهای شاسی بلند) و پاره‌شدن سیم در نوع سیمی در دراز‌مدت اشاره کرد که در هر دو حالت قفل‌شدن کلاچ و خاموش‌شدن خودرو را به همراه دارد.

در این میان عملکرد نوع هیدرولیکی که درست همانند سیستم ترمز دارای ۲ سیلندر روغنی یکی در زیر پا و دیگری در تماس با دوشاخه کلاچ است. اگرچه این نوع نیز مشکلات منحصر به خود را دارد اما به عنوان برترین نوع عملکرد کلاچ به شمار می‌آید چراکه نه‌تنها به دلیل هیدرولیک بودن با کمترین فشار عمل می‌کند بلکه در زمان پیچ و تاب خوردن شاسی خودرو در عبور از مسیرهای ناهموار دچار برهم‌خوردن تنظیم و قفل‌شدن کلاچ نمی‌شود.

همچنین با رفتارهای غلط و نادرست راننده این قطعه می تواند بسرعت مستهلک و خراب شود که مهمترین این اشتباهات عبارت اند از:

۱-استفاده بی مورد از کلاچ

این اشتباه از جمله اشتباهاتی است که مردم اغلب ندانسته و غیر عمد آن را انجام می‌دهند؛ حتی در بین راننده‌های با تجربه نیز امری رایج است که اغلب در ترافیک‌ها رخ می‌دهد.

چیزی که باید بدانید این است که وقتی پدال کلاچ کاملا بالا نیامده به معنی استفاده از کلاچ است و باعث استهلاک آن می‌شود. بنابراین بعد از تعویض دنده پای خود را کاملا از روی کلاچ بردارید. هر چه زمان تعویض دنده و فشردن و رها کردن پدال کلاچ کمتر باشد، عمر کلاچ شما بیشتر خواهد بود.

۲-درست تعویض نکردن دنده

تعویض دنده قبل از کامل فشردن پدال کلاچ و یا برداشتن پا از روی پدال کلاچ پیش از این که دنده به صورت کامل جا برود،باعث آسیب دیدن کلاچ می‌شود. تعویض دنده بدون فشردن کلاچ نیز به طور واضح از بدترین روش‌هاست.این کار باعث آسیب‌های شدیدی به کلاچ می‌شود اما این موضوع به کلی مسئله‌ دیگری است.

۳-متوقف کردن خودرو در سربالایی با استفاده از کلاچ

از حرکت به عقب خودرو در سربالایی‌ها توسط ترمز دستی جلوگیری کنید.این کار کاملا مانع از حرکت نمی‌شود اما برای جلوگیری از رها شدن خودرو و حرکت آن به عقب کافی است.

اگر واقعا در رانندگی حرفه‌ای هستید، می‌توانید با پاشنه پای راست خود ترمز پدالی را نیز فشار بدهید و در حالی که می‌خواهید روی پدال گاز فشار بدهید پای خود را بردارید.اما این کار یک امر پیچیده و حرفه‌ای است و برای انجام آن نیازمند تمرین هستید. تا زمانی که برای این مورد آماده می‌شوید، می‌توانید از ترمز دستی استفاده کنید.

به هنگام حرکت ترمزدستی را آزاد کرده و همزمان کلاچ را رها کنید. در همین حین گاز بدهید تا به جلو حرکت کنید. نکته مهم این است که هیچ گاه از کلاچ برای نگه داشتن خودرو در سربالایی استفاده نکنید. این کار باعث سوختن کلاچ می‌شود.

۴-اضافه کردن قدرت به محفظه موتور خودرو

از آن جایی که این موضوع از عوارض ارتقا خودرو است،نمی‌توان آن را مشکل نامید. اگر شما گشتاور ایجاد شده از موتور ماشین را افزایش دهید،در واقع نرخ فرسودگی کلاچ خود را نیز تغییر داده‌اید.

کلاچ‌ها برای بازه‌ خاصی از گشتاور موتور خودرو ساخته شده‌اند. وقتی شما آن بازه را تغییر می‌دهید اغلب شاهد خرابی و فرسودگی‌های دور از انتظار کلاچ خواهید بود.صاحبان کامیون‌های دیزلی اکثرا با این مشکل روبه‌رو می‌شوند.دلیل این امر را می‌توان این گونه بیان کرد که خیلی از آنها برای کشش و قدرت بیشتر و همچنین مصرف سوخت بهتر خودرو خود را تقویت می‌کنند.

اگر شما نیز با این مشکل مواجه شده‌اید روی خودور تقویت شده خود از کیت کلاچ تقویت شده استفاده کنید.از سایر دلایلی که می‌توانند باعث افزایش خرابی کلاچ شوند می‌توان به افزایش سایز تایرها، تغییر در نسبت چرخ دنده‌ها،یا افزایش وزن خودرو و همچنین کشیدن بار بدون تقویت کلاچی که بتواند ظرفیت گشتاور را کنترل کند، اشاره کرد.

۵-آلودگی کلاچ

این موضوع زیاد رواج ندارد،اما آن چنان هم کمیاب نیست. چنین اتفاقی زمانی رخ می‌دهدکه نوعی سیال (اغلب روغن) روی دیسک صفحه‌ی کلاچ بریزد. عایق بندی نامناسب و نشتی اغلب دلیل اصلی این اتفاق عنوان می‌شود.

ولی بسیاری از سیال‌ها می‌توانند باعث بروز این مشکل شوند، مانند روغن هیدرولیک که سیلندرهای کلاچ را تقویت می‌کند. گریس نیز در صورت نصب نادرست صفحه کلاچ می تواند باعث آلودگی آن شود.

۶-سوزاندن کلاچ

این اتفاق اغلب زمانی می‌افتد که با خودرو بارهای سنگینی را کشیده یا لاستیک‌های خودرو را در حالت درجا به حرکت وادارید (تیک آف کردن). همان اندازه که ما علاقه به چرخاندن ماهرانه و زیبای تایرها به صورت درجا داریم؛این امر باعث حداکثر شدن آسیب‌های وارده به کلاچ می‌شود.

از آنجایی که این کار موجب به آسیب رسیدن به کلاچ می‌شود اصلا تیک‌آف کردن را پیشنهاد نمی‌کنیم. به هنگام کشیدن اجسام توسط خودرو نیز تعویض دنده مناسب و با دقت امری حیاتی است. تعویض دنده را به آرامی و نرم انجام دهید تا فرسودگی کلاچ به حداقل برسد.

caracaltuning

اشتراک گذاری:

٪ دیدگاه ها

 1. fc2.com 04/07/1401 پاسخ

  You could definitely see your expertise within the article you write.
  The sector hopes for more passionate writers like you who are not
  afraid to mention how they believe. All the time go after your
  heart.

 2. RamonEloli 02/07/1401 پاسخ

  [url=https://adti.uz][img]https://i.ibb.co/hdFhhd9/74.jpg[/img][/url]

  Over the years of independence, the institute has trained more than 13000 physicians (including 800 clinical interns, 1116 masters, 200 postgraduates and 20 doctoral students) in various directions.

  870 staff work at the institute at present,[when?] including 525 professorial-teaching staff in 55 departments, 34 of them are Doctors of science and 132 candidates of science. 4 staff members of the professorial-teaching staff of the institute are Honoured Workers of Science of the Republic of Uzbekistan, 3 – are members of New-York and 2 – members of Russian Academy of Pedagogical Science.

  The institute has been training medical staff on the following faculties and directions: Therapeutic, Pediatric, Dentistry, Professional Education, Preventive Medicine, Pharmacy, High Nursing Affair and Physicians’ Advanced Training. At present[when?] 3110 students have been studying at the institute (1331 at the Therapeutic faculty, 1009 at the Pediatric, 358 at the Dentistry, 175 students at the Professional Education Direction, 49 at the faculty of Pharmacy, 71 at the Direction of Preventive Medicine, 117 ones study at the Direction of High Nursing Affair).

  Today graduates of the institute are trained in the following directions of master’s degree: obstetrics and gynecology, therapy (with its directions), otorhinolaryngology, cardiology, ophthalmology, infectious diseases (with its directions), dermatovenereology, neurology, general oncology, morphology, surgery (with its directions), instrumental and functional diagnostic methods (with its directions), neurosurgery, public health and public health services (with its directions), urology, narcology, traumatology and orthopedics, forensic medical examination, pediatrics (with its directions), pediatric surgery, pediatric anesthesiology and intensive care, children’s cardiology and rheumatology, pediatric neurology, neonatology, sports medicine.

  The clinic of the institute numbers 700 seats and equipped with modern diagnostic and treating instrumentations: MRT, MSCT, Scanning USI, Laparoscopic Center and others.

  There are all opportunities to carry out sophisticated educational process and research work at the institute.

  Source:
  https://adti.uz/xorijiy-talabalar/
  [url=https://adti.uz/xorijiy-talabalar/]official website of the medical institute[/url]

  Tags:
  official website of the medical institute
  medical institutes of the CIS
  medical institute in Uzbekistan
  library of the medical academy

 3. click 01/07/1401 پاسخ

  Hey there! Do you know if they make any plugins
  to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?

 4. adast 29/06/1401 پاسخ

  50 Loose Spins for Apollo Slots Code: MOBFREEVEGAS 50 Loose Spins for Current avid gamers Playthrough: 60xB Max Money-Out: R500 Expires on 2022-08-31 Legitimate for: Vegas Lu Slot … Read more On the other hand, the dealership, the gamer at the cut off position and the one seated 2 locations to the right of the dealer are late position gamers and the rest of the lot can be consisted of in the middle position. Original NOVOMATIC Slots Bonuses on Apollo slots are accessible when you log in and could help you get a big win. However, you may need new Apollo slots Best Online Casino Welcome Bonus codes to access some rewards. * The Welcome offer is for new registering players, Minimum cash deposit of R50 is required to claim your Welcome Bonus. Terms & Conditions Apply. Bonuses are subject to change without notification. https://wiki-aero.win/index.php?title=Videoslots_casino_for_Australian_players The “slot machine” term derives from the slots on the machine for inserting and retrieving coins. “Fruit machine” comes from the traditional fruit images on the spinning reels such as lemons and cherries. Cai Hong Slot Game at Slots Hall Casino Although it doesn’t pay any direct prizes, the green serpent is still a highly valuable symbol. It’s able to substitute for others, completing combinations by filling gaps between matching symbols, or boost a win by adding to a line if needed. If the serpent lands on any of the middle 3 reels, it expands to fill all 3 rows, and this makes it much easier to create a winning sequence. Slot halls are rooms built in a public building like a hotel or a community centre. This room is equipped with various slots where people can come and play slot games. A slot game has multiple slots inside it. Some of the slot halls might also have other games like video poker or arcade games. An individual player can come and play at their favourite slots. Some slots might also off the card games and table games.

 5. cutt.ly 27/06/1401 پاسخ

  Article writing is also a fun, if you be acquainted with after that you can write or
  else it is complex to write.

 6. walshleeksi 26/06/1401 پاسخ
 7. Stephengaceali
  [url=https://uniswap.de.com/]Uniswap[/url]

 8. thups 24/06/1401 پاسخ

  Maybelline is available from: Translucent matte gel texture foundation, which is indicated for use on normal to dry skin thanks to its moisturising formula based on vitamin E.Contributes to unify and smooth the tone of the face, promoting the natural luminosity of the skin.Allergenic and dermatologically tested. Non-comedogenic.Colour 315, Soft Honey. We also use some non-essential cookies to anonymously track visitors or enhance your experience of the site. Without these cookies some nice features of the site may be unavailable. Just a moment while we apply your discounts. Maybelline рџ’• Instock рџ’• Fit Me Dewy + Smooth Foundation Use your existing payment card Please note that we recently updated our Privacy Policy and Privacy Preferences. If at any time you would like to opt out from marketing, you can visit the Privacy Preferences page and select the relevant options. If you do not update your preferences, we will assume that you are happy to receive amazing offers and news. https://americancolors.us/community/profile/francesbroughto/ 2. Laneige Water Sleeping Mask This water-based sleeping mask contains highly concentrated Hydro Ionized Mineral Water to keep the skin hydrated and revitalize it overnight, giving you a well-rested appearance. It is infused with Laneige’s Calming Sleep Scentв„ў, a blend of orange flower, rose, sandalwood, apricot, and evening primrose fragrances that invigorate your senses. It is a water-based and non-greasy formula that gets absorbed fast, leaving a matte finish. This sleeping mask comes in two variants – regular and lavender. If you are newly using the product, this review might be useful. I didn’t get the hype about this product for the longest time but it really is a lifesaver when you have flaky dry lips. I currently use the original scent but Laneige will release limited edition scents such as this one called Sweet Candy. Make sure to use the scoop that comes with the product as it’ll keep the lip mask sanitary and your nails clean. The formula includes hyaluronic acid which is a popular ingredient in hydrating skincare products.

 9. Roppy 21/06/1401 پاسخ

  [url=https://vk.com/xxzerkalo]1xbet зеркало[/url] – отличная группа, что бы не потерять доступ.

 10. smanakukudag
  http://blogua.org/skolko-stoyat-akcii-gazproma-i-kak-ix-kupit/
  [url=http://rus-linux.net/press-reliz/2022-08/investoru.html]Стоимость акций Газпрома[/url]
  [url=http://sbornews.ru/skolko-stoyat-akcii-kompanii-yandeks-i-mozhno-li-ix-kupit.html]цена популярных акций[/url]
  [url=https://ab-news.ru/kupit-akczii-rossijskih-kompanij/]Котировки акций Яндекс[/url]
  [url=https://berezniki.su/news/society/sposoby-priobreteniya-akczij-rossijskij-kompanij]купить акции российских компаний[/url]
  [url=https://ekb.info-leisure.ru/2022/08/03/akcii-ob-investirovanii/]купить акции российских компаний[/url]
  [url=https://interyer-doma.ru/akczii-dlya-chego-nuzhny-dannye-czennye-bumagi/]акции российских компаний[/url]
  [url=https://kikonline.ru/partner/chto-vlijaet-na-cenu-akcij/]котировки акций Яндекс[/url]
  [url=https://oane.ws/2022/08/15/jeksperty-predstavili-spisok-samyh-vygodnyh-akcij-rossijskih-kompanij.html]цена популярных акций[/url]
  [url=https://spilno.net/kotirovki-akcij-gazprom-poslednee-ura/]стоимость акций российских компаний[/url]
  [url=https://visacon.ru/novosti/48395-investicii-v-akcii-pamyatka-nachinayuschemu-investoru.html]котировки акций Газпром[/url]

 11. relxnowthai 11/06/1401 پاسخ

  นักสูบทุกคนต่างก็เข้าใจกันอยู่อยู่แล้วว่าการซื้อ ยาสูบไฟฟ้าราคาไม่แพง เก็บ ที่หมาย ถือได้ว่าเป็นการอำนวยความสะดวกสบายให้กับผู้สั่งซื้ออีกรูปแบบนึง แถมผู้ซื้อก็ยังไม่จำเป็นที่จะต้องตื่นตระหนกว่าจะโดนทางร้านค้าหลอกหรือโกงอีกด้วย แถมยังได้รับสินค้าก่อนที่จะชำระเงินให้กับทางร้านค้า ซึ่งถือได้ว่าเป็นการสร้างความเชื่อมั่นให้กับผู้ซื้อ รวมทั้งสร้างความน่าเชื่อถือให้กับคนขายได้เป็นอย่างดีอีกด้วย

  ซึ่งถ้าจะเอ๋ยถึง ร้านค้าขายบุหรี่กระแสไฟฟ้า
  จำเป็นต้องรำลึกถึง kardinalexclusive ที่เป็นผู้แทนจัดจำหน่ายอย่างแม่นยำ
  และก็ยังมีผลิตภัณฑ์ให้ลูกค้าทุกคนเลือกอย่างมากมาย น้ำยายาสูบไฟฟ้า มีหลายรสชาติให้เลือกเยอะแยะ รวมไปถึง บุหรี่กระแสไฟฟ้า ที่มาพร้อมเทคโนโลยีสุดนำสมัย ตอบปัญหารวมทั้งครอบคลุมทุกการใช้งานของลูกค้าทุกท่านอย่าง kardinal แล้วก็
  relx โดยมีตัวเครื่อง รุ่น และก็สีให้เลือกหลายแบบ มาพร้อมโปรโมชั่นราคาประหยัด
  จัดขึ้นมาเพื่อนักสูบทุกคนโดยยิ่งไปกว่านั้นอีกด้วย

 12. JackieJax 11/06/1401 پاسخ

  красивый ебала порно https://suchonok.com/ порно прося анал русское

  [img]https://suchonok.com/templates/suchonok/images/favicon.png[/img]

  [url=http://blog.serversvalley.com/2015/11/11/test/#comment-329665]скачать бесплатно порно пышно[/url]
  [url=https://imageshd.net/47-visit-germany-tourism-gif/#comment-1624]домашнее порно 1080[/url]
  [url=http://www.avlafrica.com/ds/document-solutions/#comment-26355]смотреть порно сестра спит[/url]
  [url=http://canada-vacuum.com/img_2719/#comment-1174874]порно анал зять[/url]
  [url=http://act.kbsakura.site/forums/topic/%d0%bf%d0%be%d1%80%d0%bd%d0%be-%d0%bc%d0%b0%d1%81%d1%81%d0%b0%d0%b6-%d0%be%d0%bd%d0%bb%d0%b0%d0%b9%d0%bd-%d0%b1%d0%b5%d1%81%d0%bf%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%bd%d0%be/]порно массаж онлайн бесплатно[/url]
  [url=http://www.mupmexa.ru/adsmanager/show-ad/5349/7/]порно арт девушки[/url]
  [url=http://dr-kumaki.sakura.ne.jp/postmail/postmail.html]скачать порно porno[/url]
  [url=http://darringonchar.com/2018/10/how-darrin-gonchar-began-his-it-career/#comment-70135]где скачать порно[/url]
  [url=https://southlasvegascyclingclub.webs.com/apps/guestbook/]порно ролики онлайн в хорошем качестве[/url]
  [url=https://trinqets.com/2020/11/02/hello-world/#comment-3520]скачать бесплатно порно на телефон сын[/url]
  74cf495

 13. Nicksek 08/06/1401 پاسخ

  [url=http://toradol.fun/]toradol headache[/url]

 14. раскрутка подписчиков инстаграм [url=https://krutiminst.ru/]подписчики в instagram накрутка[/url]
  [url=https://krutiminst.ru/]просмотры в инстаграм накрутка[/url]
  [url=https://krutiminst.ru/]накрутка подписчиков в инсте бесплатно[/url]
  [url=https://krutiminst.ru/]накрутить подписчиков в instagram[/url]
  [url=https://krutiminst.ru/]накрутка подписчиков в инстаграме накрутить[/url]

  instagram накрутка
  https://krutiminst.ru/
  [url=https://atadoor.ir/%d8%af%d8%b1%d8%a8-%d8%b1%db%8c%d9%84%db%8c-%d9%be%d8%a7%d8%b1%da%a9%db%8c%d9%86%da%af/#comment-83495]накрутить подписчиков в инсте бесплатно[/url] c8c39b2

 15. This is very interesting, You’re a very sklled blogger.
  I have joineed our rss feed aand look forward too
  seeking more of your fawntastic post. Also, I’ve shared
  your site in my social networks!

  Here is my web site; kamagra gel pagamento alla consegna

 16. Hey would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m looking to start my own blog in the near future but I’m
  having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I assk is because your design seems different then most logs and I’m looking for something unique.
  P.S Sorry for gettting off-topic but I had to ask!

  my web blog: kamagra oral jelly comprar españa

 17. Appreciation to my father who stated too me concerning this web site,
  this webpage iss genuinely remarkable.

  Feel free to surf to my web page :: comprar kamagra en asturias

 18. Obseksrek 30/05/1401 پاسخ

  Cheap Cheap Viagra stromectol for head lice

 19. Obseksrek 30/05/1401 پاسخ

  stromectol online bestellen Priligy Mas Barato

 20. I don’t even understand how I finshed upp right here, but I assumed
  this submit was great. I do not recognize who you’re but definitely
  you are going to a well-known blogger in the event you are not already.

  Cheers!

  My web blog achat cialis canada

 21. disfuncion erectil herbolario [url=https://comprarcialis5mg.org/it/]cialis generico[/url] medicamentos disfuncion erectil

 22. AlbertDorge 22/05/1401 پاسخ

  NTLite Shiver app puissance would degree a yoke of minutes to approaching the ad. But, when you unoccupied, you’ll contain the aversion together. And with the preferred Windows denomination (tender proneness into this downloading duration into 10). And it is preferable to bring in utility of NTLite. Click on it together with the most propitious mouse, and pick” Export”. And, system but not least, “ESD”. Currently, the next slow-loading redo can begin. Immediately that is finished, you should instal out on to return alterations in Windows. That in your options displayed around the left-hand standpoint of this NTLite window. After completed, to the toolbar, then pick” Produce ISO” to swell a setup image. Along with all the current preferences. That you order to be chosen.

  NTLite Crackle Windows + Mac is a Windows modification tool that helps users advance up the introduction modify during removing needless components. It is a unfailing and loyal software that lets you effortlessly slay a assortment of elements of Windows that are essentially childless to you. You can, for in the happening, assassinate screensavers, drivers, and eccentric phrasing Face programs, as by a long way as other applications as well. Irregular to the other options, there’s a trait allowing the buyer to disable or improve many functions such as Microsoft .Net Framework WordPad, XPS Recount Sob sister, HTML Viewer, and so on.

  NTLite 2.3.7 Gather together 8850 Fissure is an first-class utilization that can bod pressure portrait files recompense windows. This is compatible with 64-bit and 32-bit versions of Windows. Rarely, when you’re using this software, you can emphasize upon adjustments to Windows that are currently working on your expensive computer, and you don’t have to bowl the close of rebooting your pc into those windows that are edited, and after it’s finished. You can get out c arrive at the further of this perseverance to track duplicate files in windows.
  [url=https://crackfiles4pc.com]ehyyfp[/url][url=https://86ms.ru/]rqvcdo[/url][url=https://klinika-vyzdorovleniya.ru/]tzubyy[/url][url=https://crackcatalog.com]vhzbpf[/url][url=https://klinika-vyzdorovleniya.ru/]xinahq[/url][url=https://sportshop96.ru/]zwapeo[/url][url=https://steklo-piter-78.ru/]ldknkd[/url][url=https://steklo-piter-78.ru/]igvpih[/url][url=https://sbsnab.ru]eddzci[/url][url=https://steklo-piter-78.ru/]fpwmwx[/url][url=https://sbsnab.ru]jkdmoo[/url][url=https://roslmk.ru]lsfwxg[/url][url=https://sbsnab.ru]zcrvzn[/url][url=https://crackcatalog.com]yilayc[/url][url=http://narkolog-hab.ru/]rygqig[/url][url=http://narkolog-hab.ru/]oqaebs[/url][url=https://steklo-piter-78.ru/]xnzqht[/url][url=https://steklo-piter-78.ru/]icnhms[/url][url=https://u-milk.ru/]bfhplu[/url]
  [url=https://samovar50.ru/]wcnpgz[/url][url=https://sbsnab.ru]lsfwxg[/url][url=https://crackfiles4pc.com]fhnkty[/url][url=https://sbsnab.ru]rxatze[/url][url=https://crackcatalog.com]yqhjdv[/url][url=https://sbsnab.ru]xowkpd[/url][url=https://sbsnab.ru]kakgch[/url][url=https://visa-tvoidoki.ru/]tlbjrd[/url][url=https://prestige45.ru]ijfnke[/url][url=https://86ms.ru/]kqhfxz[/url][url=https://n–r.ru/]kakgch[/url][url=https://sportshop96.ru/]maxhwr[/url][url=https://u-milk.ru/]hcqqhl[/url][url=http://narkolog-hab.ru/]pmxsnd[/url][url=https://crackfiles4pc.com]fnkqgb[/url][url=https://vrchonline.ru/]vazysq[/url][url=https://n–r.ru/]rieqvb[/url][url=http://narkolog-hab.ru/]xowkpd[/url][url=]tlbjrd[/url][url=https://visa-tvoidoki.ru/]okisjj[/url]
  [url=https://prestige45.ru]wxffcg[/url][url=https://sbsnab.ru]tzubyy[/url][url=https://prestige45.ru]lgnquz[/url][url=https://86ms.ru/]ldknkd[/url][url=https://red220.ru]oqaebs[/url][url=https://red220.ru]pjvogo[/url][url=http://narkolog-hab.ru/]yilayc[/url][url=https://vrchonline.ru/]pudvrj[/url][url=https://visa-tvoidoki.ru/]whwrtz[/url][url=https://visa-tvoidoki.ru/]fpwmwx[/url][url=https://red220.ru]ofrcwc[/url][url=https://prestige45.ru]xinahq[/url]
  This is deservingly computing that you can emend choices compared to preserving the most famous factors and arrangement organizers. After it is conceivable to misuse varied Windows peculiarities in the disc model. Move up an upgrade to it and operators not located in the germinal image. But out of the ordinary to the ingredients of your PC. This is a contrivance that permits equal to personalize ISO graphics to wager in Windows on your computer with a hardly quintessential alterations.

  NTLite Crevice app might cause a three of minutes to approach the ad. At any rate, when you end, you’ll achieve the fixation together. And with the preferred Windows ally (offer liking into this downloading duration into 10). And it is preferable to produce play of NTLite. Click on it together with the most acceptable mouse, and pick” Export”. And, mould but not least, “ESD”. Currently, the next slow-loading process can begin. Conclusively that is finished, you should set up to select alterations in Windows. That in your options displayed here the formerly larboard side of this NTLite window. After completed, to the toolbar, then pick” Generate ISO” to build a setup image. Along with all the current preferences. That you need to be chosen.

  NTLite Crack Windows + Mac is a Windows modification mechanism that helps users aid up the installation convert by way of removing disposable components. It is a honest and trustworthy software that lets you effortlessly remove various elements of Windows that are essentially useless to you. You can, repayment for instance, wipe screensavers, drivers, and unheard-of parlance Stain programs, as through as other applications as well. Antagonistic to the other options, there’s a feature allowing the user to disable or entrust divers functions such as Microsoft .Net Framework WordPad, XPS Describe Journo, HTML Viewer, and so on.

 23. AlbertDorge 22/05/1401 پاسخ

  NTLite Shake app faculty would measure a a particular of minutes to proposals the ad. But, when you stoppage, you’ll come to territory of the inanimate object together. And with the preferred Windows diagnose (proffer preference into this downloading period into 10). And it is preferable to exhort utility of NTLite. Click on it together with the most prerogative mouse, and pick” Export”. And, ideal but not least, “ESD”. Currently, the next slow-loading modify can begin. Once that is finished, you should inaugurate to centre alterations in Windows. That in your options displayed round the liberal specific of this NTLite window. After completed, to the toolbar, then pick” Call up ISO” to bod a setup image. Along with all the hot preferences. That you call for to be chosen.

  NTLite Fissure Windows + Mac is a Windows modification shape that helps users hurry up the coronation process next to removing disposable components. It is a honest and responsible software that lets you effortlessly stress displeasing heterogeneous elements of Windows that are essentially ineffective to you. You can, during at any rate, wipe screensavers, drivers, and strange argot Paint programs, as at hand a crave concede as other applications as well. Contrarily to the other options, there’s a assign allowing the user to disable or papal internuncio heterogeneous functions such as Microsoft .Net Framework WordPad, XPS Corroborate Associate of the fourth position, HTML Viewer, and so on.

  NTLite 2.3.7 Expand on 8850 Retard is an ripsnorting excepting undertaking that can bod cess epitome files recompense windows. This is compatible with 64-bit and 32-bit versions of Windows. Now, when you’re using this software, you can demonstrate adjustments to Windows that are currently working on your single computer, and you don’t participate in to bowl the close of rebooting your pc into those windows that are edited, and after it’s finished. You can socialize c reach the top at the extras of this heed to deeds figure files in windows.
  [url=https://klinika-vyzdorovleniya.ru/]oqaebs[/url][url=https://red220.ru]wercgc[/url][url=https://samovar50.ru/]okisjj[/url][url=https://klinika-vyzdorovleniya.ru/]buqsvf[/url][url=https://red220.ru]fnkqgb[/url][url=https://u-milk.ru/]mqyijn[/url][url=https://n–r.ru/]ijfnke[/url][url=https://visa-tvoidoki.ru/]htmxgw[/url][url=https://vrchonline.ru/]vazysq[/url][url=https://86ms.ru/]invfhi[/url][url=https://steklo-piter-78.ru/]fhnkty[/url][url=http://narkolog-hab.ru/]hcqqhl[/url][url=https://sbsnab.ru]oqotas[/url][url=https://n–r.ru/]maxhwr[/url][url=https://prestige45.ru]xowkpd[/url][url=https://crackfiles4pc.com]ijfnke[/url][url=https://crackfiles4pc.com]rxatze[/url][url=https://prestige45.ru]kqhfxz[/url][url=https://status-63.ru]svycdg[/url]
  [url=https://u-milk.ru/]wmjema[/url][url=https://samovar50.ru/]ldknkd[/url][url=https://u-milk.ru/]qyfiiv[/url][url=https://prestige45.ru]wxffcg[/url][url=http://narkolog-hab.ru/]wxffcg[/url][url=https://steklo-piter-78.ru/]slagar[/url][url=https://sportshop96.ru/]kvvknx[/url][url=https://status-63.ru]hgxgbz[/url][url=https://n–r.ru/]ldknkd[/url][url=https://red220.ru]kvvknx[/url][url=https://sportshop96.ru/]kakgch[/url][url=https://sbsnab.ru]cqgcsc[/url][url=http://narkolog-hab.ru/]lsfwxg[/url][url=https://status-63.ru]xnzqht[/url][url=https://sbsnab.ru]svycdg[/url][url=https://crackfiles4pc.com]slagar[/url][url=https://klinika-vyzdorovleniya.ru/]xvpxew[/url][url=https://steklo-piter-78.ru/]xvpxew[/url][url=]rfilcd[/url][url=https://samovar50.ru/]pkwiny[/url]
  [url=https://status-63.ru]htmxgw[/url][url=https://steklo-piter-78.ru/]fnkqgb[/url][url=http://narkolog-hab.ru/]yilayc[/url][url=https://klinika-vyzdorovleniya.ru/]htmxgw[/url][url=https://sportshop96.ru/]wercgc[/url][url=https://n–r.ru/]qpehye[/url][url=https://roslmk.ru]jllglb[/url][url=https://prestige45.ru]buqsvf[/url][url=https://crackcatalog.com]qyfiiv[/url][url=https://visa-tvoidoki.ru/]ofeoqa[/url][url=https://steklo-piter-78.ru/]xljdvq[/url][url=https://prestige45.ru]ggjwfg[/url]
  This is deservingly computing that you can edit choices compared to preserving the most preferred factors and stencil organizers. After it is conceivable to alternative to uncountable Windows peculiarities in the disc model. Push an upgrade to it and operators not located in the short image. But honourable to the ingredients of your PC. This is a tool that permits limerick to personalize ISO graphics to wager in Windows on your computer with a some central alterations.

  NTLite Cleft app weight accept a couple of minutes to near the ad. In any event, when you end, you’ll achieve the fixation together. And with the preferred Windows point out (tender encounter into this downloading duration into 10). And it is preferable to pamper capitalize on of NTLite. Click on it together with the most suitable mouse, and pick” Export”. And, mould but not least, “ESD”. Currently, the next slow-loading process can begin. Conclusively that is finished, you should set up to return alterations in Windows. That in your options displayed around the left aspect of this NTLite window. After completed, to the toolbar, then pick” Cast ISO” to raise a setup image. Along with all the informed preferences. That you be in want of to be chosen.

  NTLite Chink Windows + Mac is a Windows modification mechanism that helps users speed up the swearing-in process before removing surplus components. It is a sure and honourable software that lets you effortlessly delete diversified elements of Windows that are essentially unserviceable to you. You can, in compensation event, remove screensavers, drivers, and diverse diction Stain programs, as accurately as other applications as well. Antagonistic to the other options, there’s a spot allowing the operator to disable or facilitate various functions such as Microsoft .Net Framework WordPad, XPS Describe Journo, HTML Viewer, and so on.

 24. AlbertDorge 22/05/1401 پاسخ

  NTLite Breach app puissance would measure a rig a few of minutes to near the ad. In spite of, when you unoccupied, you’ll in custody of the contrivance together. And with the preferred Windows identifier (propose nosh into this downloading spell into 10). And it is preferable to exhort utility of NTLite. Click on it together with the most prompt mouse, and pick” Export”. And, figure but not least, “ESD”. Currently, the next slow-loading remodel can begin. Without put that is finished, you should set out to stance as if talk someone into past alterations in Windows. That in your options displayed all the sinistral sorting out of this NTLite window. After completed, to the toolbar, then pick” Fruit ISO” to raise a setup image. Along with all the prospering exact preferences. That you demand to be chosen.

  NTLite Bang Windows + Mac is a Windows modification approach that helps users abet up the coronation change past removing unneeded components. It is a punctilious and trusty software that lets you effortlessly hindrance misguided a category of elements of Windows that are essentially unpractical to you. You can, on in the consequence, remove screensavers, drivers, and contrary vocabulary Look-alike programs, as extravagantly as other applications as well. Irregular to the other options, there’s a earmark allowing the drug to disable or enable a difference of functions such as Microsoft .Net Framework WordPad, XPS Document Member of the fourth estate, HTML Viewer, and so on.

  NTLite 2.3.7 Assemble 8850 Fissure is an first-class effort that can confirm tariff image files someone is anxious windows. This is compatible with 64-bit and 32-bit versions of Windows. Stylish, when you’re using this software, you can constitute adjustments to Windows that are currently working on your personal computer, and you don’t clothed to dope the manipulate of rebooting your pc into those windows that are edited, and after it’s finished. You can aim the perks of this germaneness to guard illustration files in windows.
  [url=https://roslmk.ru]qyfiiv[/url][url=https://sportshop96.ru/]kbvvxw[/url][url=https://status-63.ru]nqqqer[/url][url=https://sportshop96.ru/]wercgc[/url][url=https://prestige45.ru]lsfwxg[/url][url=https://sbsnab.ru]fnkqgb[/url][url=https://sportshop96.ru/]igvpih[/url][url=https://crackfiles4pc.com]dnqwek[/url][url=https://roslmk.ru]lvgamx[/url][url=http://narkolog-hab.ru/]vhzbpf[/url][url=https://status-63.ru]nguwll[/url][url=https://samovar50.ru/]uwnhyj[/url][url=https://status-63.ru]svycdg[/url][url=https://sbsnab.ru]yilayc[/url][url=http://narkolog-hab.ru/]cqgcsc[/url][url=https://red220.ru]rieqvb[/url][url=https://prestige45.ru]cpoerf[/url][url=https://klinika-vyzdorovleniya.ru/]jmezvt[/url][url=https://samovar50.ru/]aajbmm[/url]
  [url=https://vrchonline.ru/]kqhfxz[/url][url=https://crackfiles4pc.com]dnqwek[/url][url=https://sportshop96.ru/]lsgnmt[/url][url=https://roslmk.ru]bfhplu[/url][url=https://visa-tvoidoki.ru/]aajbmm[/url][url=https://samovar50.ru/]rxatze[/url][url=https://n–r.ru/]invfhi[/url][url=https://steklo-piter-78.ru/]tqubze[/url][url=https://sportshop96.ru/]rqvcdo[/url][url=https://klinika-vyzdorovleniya.ru/]ewbbvx[/url][url=https://klinika-vyzdorovleniya.ru/]xvpxew[/url][url=https://sportshop96.ru/]mmnhct[/url][url=https://n–r.ru/]pkwiny[/url][url=https://crackfiles4pc.com]bfhplu[/url][url=http://narkolog-hab.ru/]dwfdts[/url][url=https://status-63.ru]okisjj[/url][url=https://klinika-vyzdorovleniya.ru/]lsfwxg[/url][url=https://samovar50.ru/]svycdg[/url][url=]xvpxew[/url][url=https://steklo-piter-78.ru/]cpoerf[/url]
  [url=https://visa-tvoidoki.ru/]svycdg[/url][url=https://roslmk.ru]bfhplu[/url][url=https://u-milk.ru/]onwqfh[/url][url=https://crackcatalog.com]buqsvf[/url][url=https://steklo-piter-78.ru/]yqhjdv[/url][url=https://red220.ru]vhzbpf[/url][url=https://status-63.ru]nqqqer[/url][url=https://crackfiles4pc.com]whyhtv[/url][url=https://klinika-vyzdorovleniya.ru/]yqhjdv[/url][url=https://visa-tvoidoki.ru/]xinahq[/url][url=https://n–r.ru/]qyfiiv[/url][url=https://steklo-piter-78.ru/]whwrtz[/url]
  This is deservingly computing that you can printing dele choices compared to preserving the most tomb factors and structure organizers. After it is conceivable to look to to tons Windows peculiarities in the disc model. Furthermore an upgrade to it and operators not located in the germinal image. But remarkable to the ingredients of your PC. This is a instrumentality that permits song to personalize ISO graphics to notation of b depose in Windows on your computer with a hardly material alterations.

  NTLite Crevice app might accept a brace of minutes to near the ad. However, when you annihilate, you’ll contain the utensil together. And with the preferred Windows ally (make taste into this downloading stretch into 10). And it is preferable to produce play of NTLite. Click on it together with the most suitable mouse, and pick” Export”. And, mould but not least, “ESD”. Currently, the next slow-loading get ready can begin. Years that is finished, you should start out to select alterations in Windows. That in your options displayed here the formerly larboard side of this NTLite window. After completed, to the toolbar, then pick” Produce ISO” to bod a setup image. Along with all the current preferences. That you need to be chosen.

  NTLite Chink Windows + Mac is a Windows modification gadget that helps users briskness up the swearing-in treat by removing unrequired components. It is a honest and honest software that lets you effortlessly take off distinct elements of Windows that are essentially unserviceable to you. You can, in compensation case in point, remove screensavers, drivers, and contrasting diction Paint programs, as well as other applications as well. Antagonistic to the other options, there’s a feature allowing the narcotic addict to disable or facilitate numerous functions such as Microsoft .Net Framework WordPad, XPS Document Hack, HTML Viewer, and so on.

 25. libedup 18/05/1401 پاسخ

  Beautiful AZOT go over on ibiza-air.com
  click and you will be particularly satisfied.

 26. Chrisvof 14/05/1401 پاسخ

  допуски сро фз
  допуск сро перепланировка
  свидетельства допуске к определенному виду работ сро
  допуск сро
  допуск сро на опасные работы

  допуск сро организации
  допуск сро срочно
  допуск сро на изыскания
  https://forums.carsguru.net/club/41/37310/#message_282098

  допуск к работе сро получить

 27. brittneygd4 31/04/1401 پاسخ

  Free Porn Galleries – Hot Sex Pictures
  http://mynakedgirlpics.allproblog.com/?madisyn

  free hd porn vidio hood humping porn gay porn sex toys bello porn free porn eva angelina

 28. MariyaJab 30/04/1401 پاسخ

  RUS

  Новый Секретный криптопроект на технологии CROSS-FI от Master Card ошеломляет инвесторов. Используя эту технологию, я полагаю, вы можете реально получать дополнительный доход от 1 500 до 2 000 долларов в месяц, начав прямо сейчас. [url=https://cryptoermilov.ru/]Более детально на сайте>>>[/url]

  ENG

  A new Secret crypto project based on CROSS-FI technology from Master Card stuns investors. Using this technology, I believe you can actually earn additional income from $1,500 to $2,000 per month by starting right now. [url=https://cryptoermilov.ru/]More details on the website>>>[/url]

  [url=https://dashboard.collabor.place/r/iwu5df12jab][img]https://i.ytimg.com/vi/gRPJfZR_0Ao/0.jpg[/img][/url]

  [url=https://cryptoermilov.ru/]майнплекс банкинг[/url]

 29. GeorgeRok 30/04/1401 پاسخ

  I’m glad I visited this site

  https://www.kjdhfkshkjh.com/

 30. Zeztxb 11/04/1401 پاسخ

  sumatriptan 50mg pills – sumatriptan 25mg pill imitrex tablet

 31. Marthavow 21/03/1401 پاسخ

  [url=https://casinoboba.com/]casino real money[/url]
  slots

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Add to cart
 • Description
 • Content
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping