علائم و تشخیص خرابی واشر سرسیلندر

واشر سرسیلندر علائم و تشخیص خرابی آن

واشر سرسیلندر یکی از این قطعات حساس و مهم است که علی رغم حجم کم و در چشم نبود دارای وظیفه خطیری است. واشر سر سیلندر بین بلوک موتور که قطعاتی مانند میل لنگ و پیستون ها داخل آن قرار دارند و فضای بین سیلندر و سرسیلندر را آب بندی می کند تا از فرار گاز از محفظه احتراق، نشت آب از کانال های آب و نشت روغن از کانال های روغن جلوگیری کند. بطور کلی می توان گفت که واشر سرسیلندر سه وظیفه عمده دارد:

۱-آب بندی سیلندر: آب بندی واشر سرسیلندر با اهمیت است زیرا هر گونه نشتی گاز در دقت کار موتور تاثیر گذار بوده و موجب کاهش قدرت و راندمان موتور می گردد. واشرسر سیلندر باید بتواند فشار و حرارت زیاد ناشی از موتور را تحمل نماید.

۲-هدایت مایعات : داخل بلوک موتور و سرسیلندر مایع خنک کننده موتور و هم روغن موتور مورد نیاز هستند و مسیرهایی در واشر سرسیلندر وجود دارند که بین سر سیلندر و بلوک موتور در گردش باشند.

۳-حفظ و نگهداری مایعات: مسیرهای مخصوص مایع خنک کننده و روغن موتور تنها چند میلی متر با هم فاصله دارند. جلوگیری از ترکیب مایع خنک کننده و روغن موتور با هم یکی از وظایف اصل واشر سرسیلندر است. یکی دیگر از وظایف واشر سرسیلندر جلوگیری از نزدیک شدن گازهای احتراق به مسیرهای مخصوص مایع خنک کننده و روغن موتور است.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

عوامل سوختن واشر سرسیلندر

۱- کم شدن آب رادیاتور

۲- مسدود شدن مجراهای عبور آب در موتور

۳- خنک نشدن آب رادیاتور به علت رسوب و یا نقص در عملکرد پروانه.

۴- نقص فنی در ترموستات.

۵- نقص فنی در واتر پمپ و عدم گردش جریان آب در موتور.

۶- پیچ خوردگی شلنگ های ورودی و خروجی رادیاتور.

۷- رانندگی طولانی در ترافیک و فشار بر موتور در فصل گرما.

نشانه های سوختن واشر سرسیلندر:

۱- عدم کارکرد صحیح موتور یا همان بد کارکردن

۲- حضور روغن وآب بر روی بدنه موتور

۳- نشتی داخلی

۴- تغییر رنگ روغن

۵- تغییر رنگ آب

۶- وجود حباب در رادیاتور

۷- دود سفید

۸- دود آبی

۹- کم کردن آب

۱۰- کم کردن روغن

موارد فوق نشانه‌های عمومی جهت پی‌بردن به این اتفاق است و البته پیدایش برخی نشانه‌های پنهانی که باید از راه‌های حرفه‌ای‌تر آنها را ردیابی کرد که عبارتند از :

روش تست منواکسیدکربن
تست منواکسیدکربن بر مبنای تغییر رنگ استوار است، شدت تغییر رنگ می‌تواند میزان سلامت واشر سرسیلندر را تعیین کند که از این نظر یک تست بسیار خوب به شمار می‌رود. مواد اولیه این تست به صورت آماده در برخی ‌بازار‌ها یافت می‌شود که به صورت پودر فروخته شده و باید آن را با ۵۰ سی‌سی آب حل کنیم تا مایعی به رنگ آبی بسیار تیره حاصل شود.  اکنون باید مقداری از مایع موجود در رادیاتور را نیز با سرنگ کشیده و آماده مخلوط‌کردن کردن با مایع تست باشیم. در حدود ۵‌سی‌سی از مایع آبی رنگ تست را روی ۵۰ سی‌سی مایع رادیاتور ریخته و آن را کمی تکان می‌دهیم. اگر مایع تغییر رنگی نداشت و به رنگ آبی تیره مایل به بنفش باقی ماند، نشان از سلامت کامل واشر سر‌سیلندر است. اما اگر بعد از ریختن مایع تست، مایع رادیاتور به رنگ قرمز تغییر وضعیت داد، به معنی حضور منواکسیدکربن حل شده در آب رادیاتور خواهد بودکه از واشر سرسیلندر سوخته، به درون آب رادیاتور نفوذ کرده است. شدت تغییر رنگ مایع از آبی تیره به قرمز، می‌تواند معیاری از وضعیت سلامت و درصد خرابی واشر باشد. قابل ذکر است که در برخی از وسایل موجود برای این تست، ممکن است تغییر رنگ در صورت وجود منوکسیدکربن، به صورت زرد اتفاق بیفتد که ناشی از جنس متفاوت مواد خواهد بود.

 

 

روش آزمایش ولتاژ

در این روش از یک مالتی‌متر استفاده کرده و شاخص آن را در قسمت ولتاژ DC ‌روی ۲۰ ولت تنظیم می‌کنیم. سیم قرمز را که معرف جریان مثبت است، به بدنه موتور و سیم مشکی را که در واقع منفی است، درون آب رادیاتور قرار می‌دهیم و میزان ولتاژ عبوری را می‌خوانیم. اگر این عدد بین ۰٫۰۱ تا ۰٫۰۵ باشد، می‌توان گفت واشر سرسیلندر سالم است. اگر عدد به دست آمده از ۰٫۰۷ بالاتر بود، یعنی واشر سرسیلندر خراب است و باید آن را تعویض کرد و اگر ولتاژ نمایش داده شده بین وضعیت سالم و خراب باشد، نشان از نیم‌سوز‌شدن یا همان ترسیدن واشر خواهد بود.

 

روش کمپرس‌سنجی سیلندر

این راه از مطمئن‌ترین و البته حرفه‌ای‌ترین روش‌های آزمایش سلامت واشر سرسیلندر است که جدا از سلامت این قطعه، عیوب بخش‌های دیگر مثل بلوک سیلندر، سوپاپ‌ها، رینگ‌های موتور و… را نیز نشان می‌دهد.
برای این کار باید ابتدا خودرو را روشن کنیم تا به دمای نرمال آن برسد. البته برخی نیز خنک‌بودن موتور را در زمان آزمایش بهتر می‌دانند چرا‌که در این حالت لقی بین رینگ و سیلندر‌ها کمتر بوده و آزمایش را دقیق‌تر نشان می‌دهد.  باتری خودرو باید در حد چند بار استارت‌زدن، کاملا توان داشته باشد و کلیه سیستم‌های جرقه‌زنی و پاشش سوخت نیز باید از کار بیفتند. به این صورت که پمپ بنزین را با باز‌کردن شیلنگ بنزین در نمونه‌های مکانیکی و یا برداشتن فیوز در مدل‌های برقی از کار می‌اندازیم و ضمن باز کردن تمام شمع‌های موتور، سیستم جرقه‌زنی را نیز کاملا از مدار خارج می‌کنیم که بهترین کار برای این عمل، برداشتن وایر اصلی کویل در خودرو‌های قدیمی و کاربراتوری و یا جدا کردن سوکت رله دوبل در خودرو‌های انژکتوری است. ورودی هوا به موتور باید کاملا آزاد باشد و به همین خاطر اگر مانعی در سر راه منیفولد هوا مثل فیلتر هوا قرار دارد باید برداشته شود. همچنین فیلر‌بودن سوپاپ‌ها شرط اساسی دیگری است که هر‌چند می‌توان آزمایش را بدون فیلر‌بودن سوپاپ‌ها نیز انجام داد اما از میزان دقت آن کاسته خواهد شد. همچنین در حین آزمایش باید پدال گاز را تا انتها پایین نگاه داریم تا به این صورت پولکی هوزینگ ورودی هوا کاملا باز باشد و هوا به‌راحتی به درون موتور راه پیدا کند.
کمپرس‌سنج را برای هر سیلندر استفاده کرده و با چندین بار استارت‌زدن، بعد از ثابت‌شدن عقربه، عدد کمپرس نمایش داده شده در فشار‌سنج را یادداشت می‌کنیم.
عدد‌های به دست آمده را باید با هم و با کمپرس اعلام شده از سوی کمپانی که می‌توان با آن را با جست‌وجوی ساده در اینترنت پیدا کرد، مقایسه کرد تا به نتایج حاصل از آزمایش برسیم.
اگر فشار سیلندری بیش از حد مجاز آن بود، موتور دارای روغن‌سوزی از ناحیه سرسیلندر است که می‌تواند از خرابی لاستیک ساق سوپاپ و یا گشاد‌شدن گیت (‌صحیح‌تر باید بگوییم گاید) سوپاپ باشد. اگر ۲ سیلندر در کنار هم فشار کمتری از بقیه داشتند ولی عدد کمپرس آنها نزدیک به هم بود، می‌تواند ناشی از سوختن واشر سرسیلندر از بین این دو سیلندر باشد. اکثر پیشرانه‌های بنزینی بین ۱۰ تا ۱۴ بار فشار کمپرس درون سیلندر آنهاست.

در نهایت با توجه به علایم و تست های عنوان شده اگر مشکلی در واشرسرسیلندر خودرو خود داشتید سریعا نسبت به تعویض آن اقدام کنید که می تواند به خرابی کامل موتور منتهی شود! واشر سر سیلندر قطعه گرانقیمتی نیست اما تعویض آن هزینه زیادی دارد.چرا که برای رسیدن به واشر سر سیلندر باید قطعات زیادی نظیر  قطعات تایمینگ، منیفولد ورودی و اگزوز، قطعات سرسیلندر و خود سرسیلندر باز شوند . همین امر باعث افزایش دستمزد هزینه تعویض سر سیلندر خواهد شد.

استفاده از مطالب سایت یدکی ۲۴ فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.

 

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • Rating
  • Price
  • Stock
  • Add to cart
  • Description
  • Content
Click outside to hide the comparison bar
Compare